Türk Dil Kurumu Başkanı GÜLSEVİN, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ziyareti esnasında kütüphanemizi de ziyaret etti

Read Time:1 Minute, 23 Second

Türk Dil Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Gürer Gülsevin, beraberindeki dil uzmanları Işıl Altun ve Ekrem Beyaz ile birlikte Başkanlığımıza ziyarette bulundu. Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Dr. Bülent Kahraman Çolakoğlu tarafından karşılanan heyete Başkanlığımızın tarihçesi, üstlendiği görev, bugüne kadar oluşturulan birikim, çalışmaları, son zamanlarda yürütülen tanıtım faaliyetleri hakkında kısa bilgi verildi.

Başkan Çolakoğlu yapılan çalışmaları anlattı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından tarım, ormancılık, hayvancılık, gıda, beslenme gibi alanlarda geliştirilmiş 40 dilli sözlüğün kurumumuz tarafından veri girişleri gerçekleştirilen Türkçe versiyonunda önemli aşamaya gelindiği, Tarım ve Orman Bakanlığı web sayfasında yer alan sözlük diğer dillerle aynı ortamda hiyerarşik ve çok fonksiyonlu olarak kullanıcılara hizmet vermekte olduğu belirtildi. Bu sözlüğün Türk Dil Kurumu ile işbirliği çerçevesinde daha da zenginleştirilip geliştirilerek basılı halde tarım ve ormancılık camiasına  kazandırılmasının hedeflenmekte olduğu ifade edildi.

Daha sonra kütüphanemizi ziyaret eden heyete kütüphanemiz hakkında bilgiler verildi. Dijitalleştirme projemiz, kullanılan cihazlar, kurulu olan sistemler, kullanıcı dostu kütüphane portalının okuyucuya sağladığı kolaylıklar tanıtıldı.

Bu hazinenin gelecek nesillere aktarılması çok değerli

Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Başkanlığımızca yürütülen kütüphane ve sözlük çalışmalarını övgü ve takdirle izlediğini belirtti. Kütüphanenin uzun yıllar korunarak bugüne kadar taşınan bilgi içeriğinin gelecek nesillere aktarılması için dijital ortamda da var olmasından övgüyle bahseden Gülsevin, sadece tarım alanında ihtisaslaşmış olan kütüphanemizin ne kadar değerli olduğundan bahsetti. Kendileri de kurum çalışmalarında aktif olarak kullanılması yönünde gayret göstereceklerini ifade etti.

Gülsevin, sözlükle ilgili kurumumuzun yaptığı çalışmalarda da çok önemli mesafeler kaydedilmiş olduğunu, bundan çok memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Sözlüğün basılı hale getirilmesi için gerekli olan çalışmaları TDK olarak yürütebileceklerini söyledi.

Haber kaynağı: https://www.tarimorman.gov.tr/EYDB/Haber/410/Turk-Dil-Kurumu-Baskani-Gulsevin-Egitim-Ve-Yayin-Dairesi-Baskanligini-Ziyaret-Etti

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Dijital Tarım Kütüphanesi TRTHABER’de
Next post İvrindi Belediyesi’nden kültürel mirasa destek