İvrindi Belediyesi’nden kültürel mirasa destek

Read Time:1 Minute, 21 Second

İvrindi’den Kültürel Mirasa Destek..

İvrindi’de yörükler, iskânları, kışlakları ve yaylakları, geçmişten günümüze yörede yaşayanların örf adetlerinin Mehmet Bilir tarafından kaleme alındığı “İvrindi’de Yörükler” adlı çalışma İvrindi Belediyesi tarafından kitaplaştırıldı.Kitapta, İvrindi ile ilgili bugüne kadar yazılmış tüm eserleri de inceleyerek, ilçe hakkında genel bilgilere, genişçe bir tarihçeye yer verilen eserde Osmanlı’da nüfus sayımlarından ve yörüklerin mecburi iskanlarından detaylı olarak bahsediliyor.

KÜLTÜREL MİRASIMIZI GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAĞIZ

İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz: “ İvrindi Belediyesi olarak 2021 yılında ‘Kutsal Meslek Çobanlık’ eserini Yüksek Ziraat Mühendisi Ali Mehmet Taluğ’un kalemiyle okurlarımıza sunmuştuk. Çok beğenilmiş ve de okunmuştu. Yöremizde yaşamını idame etmiş çobanlarımızın kültürel değerleri kaleme alınmıştı. ‘İvrindi’de Yörükler’ eseri de Mehmet Bilir hocamızın kaleminden kitaba dönüştürüldü. Bölgemizde yaşayan atalarımızın gelenek göreneklerinden, yaşam şartlarına, konaklama şekillerine, eski köy isimlerinden hitap edilen isimlere kadar bir çok konu kaleme alındı. Vatandaşlarımızın okuduğunda bir çok noktada ‘vay be’ diyerek şaşkınlığını gizleyemeyeceği anlar olacak. Sayın Mehmet Hocama bu nadide eseri ilçemize kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız bu kitaba İvrindi Belediyesi Millet Kütüphanesi’nden ulaşabilirler”

“GÜZEL VE DEĞERLİ BİR ESER OLDU”

İvrindi’de yaşayan var resmî kayıtların ele alınarak işlendiği eseri kaleme almanın kendisine nasip olduğunu vurgulayan yazar Mehmet Bilir “Konar göçer bütün aşiretlerin yerleşik hayata geçirilmesi yönündeki ferman uyarınca Balıkesir abahanesine bağlı olan otuz altı adet cemaat ve aşiretin iskânının da kararlaştırıldığı, Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi’nde 1237 numara ile kayıtlı olan nüfus defterinin ilçemiz ile ilgili olan kısımlarını çevirdik. Köy ve Yörük boylarına göre, iskân yerleri, yaylaları, yaylaların iskân yerlerine mesafeleri, hane sayıları, eşkâl ve isimleriyle birlikte ayrımlarını ve değerlendirmelerini yaptık.” dedi. (Balikesir24saat.com)

Yerel basında yer alan haberlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Türk Dil Kurumu Başkanı GÜLSEVİN, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ziyareti esnasında kütüphanemizi de ziyaret etti
Next post Halk Bilgilerinden Bitki Hastalık ve Zararlıları kitabımız yayında