İvrindi’de Yörükler adlı kitabımız çok yakında…

Read Time:50 Second

İbn Haldun Mukaddime’sinde tarih ilmini; “Milletler ve kavimlerin birbirinden nakil ve rivayet edegelmekte oldukları ilimlerdendir. Tarihte sözler, istinatlarla naklolunur ve tarihî olaylarla meseller darbolunur. Meclisler, cemaatle dolduğunda tarih olayları nakledilerek toplantılar tazelenir, dinleyenler hoşlanır ve rağbetle dinlenir.” şeklinde tarif eder.

Tıpkı İbn Haldun’un tarif ettiği gibi; olaylar önce köy odalarında, düğünlerde, bayramlarda, meclislerde konuşulur, sonra türkülere, ağıtlara dönüşür, ardından destanlara girer. Büyüklüğüne göre de tarih yazılırken tarih kitaplarına girer.

Bizler, geçmişiyle sıkı sıkıya olmasa da, bağlar kurmaya, bağlarını koparmamaya çalışan, Z kuşağı öncesindeki son kuşağız. Z kuşağının nasıl davranacağını bilmiyoruz, çünkü henüz olgun birey değiller. Ama şimdiki gözlemlerimizle söyleyebiliriz ki; çoğumuz geçmişle çok ilgilerinin olmayacağı endişesini taşıyoruzdur.

Bu kitaba konu olan, nüfus defterleri ile adları ilk kez resmî kayıtlara geçmiş olan atalarımızın, büyüklerimizin yaşadıkları söz meclislerine konu olmuş, türkülere girmiş ancak henüz tarihleri yazılmamıştı. Bizler, bu vesile ile onların adlarını tarih sayfalarına taşıyacak bir gayret içine girmiş oluyoruz. Daha önceki yazılanlara bugüne kadar dinlediklerimizi, duyduklarımızı, bildiklerimizi de ekleyerek…

Keyifli okumalar dileriz.

Mehmet Bilir, Ankara, 2022

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Balıkesir’in coğrafi işaretli ürünü Höşmerim
Next post AKOSLİNK 2022