Dergi adı: Türktarım Yılı:2003 Sayısı:149 Sayfa sayısı:68-69

Read Time:3 Minute, 28 Second
Dergi adı: Türktarım Yılı:2003 Sayısı:149 Sayfa sayısı:68-69

Net’te Tarım

Tarım eğitiminin başlangıcının 157. yılı nedeniyle, kapak konusu ile de paralel olarak, Türk tarım eğitiminin en önemli dinamiklerinden, ülkemize her yıl binlerce mühendis meslektaşımızı kazandıran tarımsal eğitim yuvaları, ziraat fakültelerimizin web sitelerinde küçücük gezintiler yapacağız. Tasarım, içerik ve işlevsellik yönünden beğendiğimiz siteleri siz okurlarımıza da aktaracak, diğerlerinin ise adreslerini vermekle yetineceğiz.

Fakültelerin web sitelerinde genel olarak fakültenin tanıtımına, yönetimine, akademik yapısına, bölümler hakkında bilgilere yer verilmekte, öğrenci işleri elektronik ortama taşınan bazı fakültelerde öğrenciler ders kayıtlarını internet aracılığı ile gerçekleştirebilmekte, yönetmelik ve ders kataloglarına ulaşabilmekte ve hatta transkript alabilmektedir. Bazı fakültelerin web sitelerinde ise fakülte haber bültenlerine ve fakültece yayınlanan bilimsel dergilere erişim sağlanmakta, tez bankalarına erişilmektedir. Fakülte ya da bölüm elemanlarınca hazırlanan seminer notları, ders notları, makaleler, sempozyum veya kongre bildirileri ve özel çalışma notlarına yer verilmektedir.

Bazı fakülteler ise web sayfalarını bölümler bazında kendi alanlarıyla ilgili geniş bilgi bankalarına dönüştürme çalışmaları yürütmektedir. Bazı fakülteler, tasarım ve içerik oluşturma konusunda başarılı noktalara ulaşmışken ve bölümler bazında bile geniş bilgi bankaları oluşturulmuşken, bazılarında ise henüz tanıtım sayfalarından öteye geçilememektedir. Bazı üniversite ya da fakülte sayfalarında ise kütüphanelerinde on-line kitap taraması yapılabilmekte, yurtiçi veya yurtdışı kütüphanelere on-line ulaşım hakkı verilmekte, yerli ve yabancı birçok veri bankası ve elektronik dergiye ulaşım kolaylıkları sağlanmaktadır.

Üniversite ve fakülte sitelerinde yaşanan en büyük problem, bilginin ilk sayfaya göre alt sayfalarda saklı olmasıdır. Bir arama motoru yardımı olmaksızın veya sayfa adresi bilinmeden sayfalara ulaşmak neredeyse imkansız derecesinde zordur. Bölümler hatta öğretim üyeleri tanıtımları altına atılmış sayfalardaki bilgiye ulaşmakta internet kullanıcıları labirent çözercesine zorlanmaktadır. Bunun için, bilgi içeren sayfaların hem tanıtımlarının iyi yapılması ve hem de dosya hiyerarşisinde daha dikkat çekecek noktalarda yer verilmesi gerekmektedir.
Temennimiz, tarımsal akademik bilginin olan ziraat fakültelerinin sitelerinin zenginleşmesi ve internet kullanıcılarının ihtiyacına cevap verebilecek yeterliliğe ulaşmasıdır.

Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.agri.ankara.edu.tr
Bahçe Bitkileri Bölümü sayfalarında bölümde yürütülen projelere ve yüksek lisans-doktora tez özetlerine yer verilmekte, bahçe bitkileri tarımı ile ilgili bazı pratik bilgiler kullanıcıya sunulmaktadır. Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Tarım Makinaları ve Tarla Bitkileri Bölümlerinin sayfaları ise özelikle tasarım yönünden başarılı sayfalar arasında. Ayrıca Tarım Bilimleri Dergisi’ne ve dergide yer alan makale özetlerine on-line ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://ziraat.cu.edu.tr
Özellikle Bahçe Bitkileri Bölümü sayfaları geniş bir bahçe bitkileri bilgi bankası oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Kütüphane bağlantısı ile Çukurova Üniversitesi Kütüphanesinde ve on-line veritabanlarında tarama yapılabilmekte, Yayınlar başlığı altından lisans-yüksek lisans-doktora tezlerine, ulusal ve uluslar arası kongre ve sempozyum bilgilerine, seminerlere erişim mümkün olmaktadır. E-bahçe bitkileri başlığı altında meyvecilik, sebzecilik, bağcılık ve süs bitkileri ile ilgili geniş bilgiler yer almaktadır.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.agr.ege.edu.tr
Diğer fakültelere nazaran, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi sitesi kolay kullanıma yönelik bir tasarımla sunulmakta internet kullanıcılarına. Tüm bağlantılar olabildiğince ilk sayfadan bağlantılandırılmış. Fakültenin genel tanıtımı, fakülte araştırma olanakları, bölümler, eğitim programları, öğrenci hizmetlerine ulaşılmaktadır. Öğrenci hizmetleri on-line olarak gerçekleştirilmekte, internet üzerinden kayıt, öğrenci toplulukları ve öğrencilerin bireysel sayfalarına erişim sağlanmaktadır.

Adnan Menderes üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://ziraat.adu.edu.tr
Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi 
http://www.agric.akdeniz.edu.tr
Atatürk üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.atauni.edu.tr/fakulteler/ziraat/trWEB/index.html
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://ziraat.comu.edu.tr
Dicle üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.dicle.edu.tr/fakulte/ziraat/index.htm
Gaziosmanpaşa üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.gop.edu.tr/zirweb/zirindex.htm
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.harran.edu.tr/ziraat/index.htm
Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.ksu.edu.tr/ziraat
KTÜ Ordu Ziraat Fakültesi
http://www.ziraat.ktu.edu.tr
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.mku.edu.tr/akademik/fakulteler/ziraat/index.html
Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.omu.edu.tr/akad/zf/zir-dekanlik/ziraat.htm
Osmangazi üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.ogu.edu.tr/akademik.html
Selçuk üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://www.selcuk.edu.tr/akadweb/fakulte/ziraat/Default.htm
Süleyman Demirel üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://ziraat.sdu.edu.tr
Trakya üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi
http://www.trakya.edu.tr/Fakulte/ziraat/Turkce/giris.htm
Uludağ üniversitesi Ziraat Fakültesi
http://ziraat.uludag.edu.tr

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Dergi adı: Türktarım Yılı:2002 Sayısı:148 Sayfa sayısı:84-85
Next post Dergi adı: Türktarım Yılı:2003 Sayısı:150 Sayfa sayısı:68-69