Dergi adı: Türktarım Yılı:2004: Sayısı:157 Sayfa sayısı:73

Dergi adı: Türktarım Yılı:2004: Sayısı:157 Sayfa sayısı:73


Net’te Tarım
“Söz uçar, yazı kalır” demiş atalarımız. Yapılan araştırmaların, elde edilen bulguların, elde edilen verilerin “uçup gitmemesi” için, yazıya dökülmesi gerekir. Binlerce yıldır, kütüphanelerimiz, milyonlarca, milyarlarca kitapla dolmuştur. Bilgileri, kitap sayfalarında sıkışıp kalmaktan kurtarmak, kullanılabilir verilere ve bilgilere dönüştürebilmek, bu bilgilerden kalma değer sağlamak için önemlidir. Bilgi teknolojileri, bilginin toplanması, depolanması, değerlendirilmesi, kullanılmasında ö/ellikle bilgisayar kullanımıyla büyük çığırlar açmış, büyük kolaylıkla getirmiştir.
Ülkemizde, bilgi teknolojilerinin, bilgisayarın kullanımıyla, özellikle de internet teknolojilerinin yaygın olarak kullanımıyla, bilginin kullanılabilir verilere dönüştürüldüğü ve internet ortamında yayınlanarak daha fazla kişiye daha hızlı ve kolay erişim imkanının sunulduğu bilgi bankaları giderek yaygınlaşmaktadır.

Yazılarıımı takip edenleriniz vardır aranızda umarım. O halde neden sormuyorsunuz? Yukarıdaki iki paragrafı geçen sayıda da yazmıştım. Bu defa da, dokunmaksızın, belki önceki sayıdaki paragrafları atlamışsınızdır, okumamışsınızdır diye yeniden yazıyorum.

Türk toplumu, binlerce yıldır, ata binen, kılıç kuşanan, cepheden cepheye koşan bir geçmişten, bugün Avrupa Birliği kapılarına dayanan, gelişmiş toplum standartlarına ulaşmaya çalışan bir toplum. Sanırım bu asker eğilimli toplum geleneği, binlerce yıldır tepkisizliği aşılamış bizlere. Bizim mesleğimiz de. tabiatı gereği, ayaklarımız toprağa bastığından mıdır, bütün elektriğimizi sarf ettiğimizden midir, bu tepkisizliğin -sanırım tasavvufu meslek ve yol edinmiş kişilerden sonra en fazla görüldüğü meslek olmalı.

Neden buralara kadar geldim ? Geçtiğimiz günlerde Ankara ‘da yapılan 2.Bilişim Şurası ‘m başından sonuna kadar takip ettim. Tarım. e-Türkiye çalışma grubu altında e-Hizmetler çalışına grubunda değerlendirildi, fakat ne acıdır ki. komisyonlarda ve çalışma gruplarında her kurunum temsilcileri ver alırken, tarımla ilgili kimsecikler yoklu. Ve çalışma grubu raporunda “Gerek kamu kuruluşlarınca (Tarım Bakanlığı ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi) gerek tarımla ilgili organizasyonlarca (Çiftçi dernekleri ve ZiraatMühendisleri Birliği gibi) gerek özel girişimle hazırlanmış (ciftcinet.com ve ziraatci.com gibi) şiteler incelendiğinde, toplamda son derece geniş kapsamlı bilgilere erişilebildiği, ayrıca sitelerde çok zengin bir içerik birikimi bulunduğu gözlenmektedir. Siteler genel anlamda “yayım” aşamasında bulunmaktadır.” ifadesi, tarım başlığı altındaki tek değerlendirme idi.

Bir başka noktaya daha değinerek söze noktayı koymak, sitelerimize geçmek istiyorum. Bu sayı ile birlikte, ilk olarak 2001 yılı Temmuz Ağustos sayısında yayınlanan “Nette Tarım” köşesi üçüncü yılını dolduruyor. Birkaç mesajdan, birkaç halın sayılır insandan başka, üç yıl boyunca bu sayfalarda yazılanlara hiç tepki gelmedi. Ve bu, her seferinde “Acaba okunmuyor muyuz? Acaba faydalı olmuyor muyuz:'” sorularını kendi kendime sormamda en büyük sebep. Eğer birileri faydalanıyorsa, sözümüz yerini buluyor demektir. Yoksa boş vere nefes tüketmek, yer işgal etmek bizim ile harenin/ değil. Biz bu kez ile yazalım, isteyen okur. istifade eder. isteyen resmine bakar. Belki bir dahaki sayı ya yazılır, ya yazılmaz.

VİTIS-VEA VinS Viticulture and Enology Abstracts
Bu sayımızda, geçen sayının devamı olarak, yurt dışından tarımsal veri bankaları örnekleri sunmaya devam ediyoruz. Özellikle bağcılık ile uğraşmakta olan akademisyenlerin yararlanacağı sayfalara, http://vitis-vea.zadi.de/ adresinden ulaşarak, bağcılıkla ilgili yayın taramaları yapabilir, çalışma özetlerine, literatür bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sayfaya girenler görecektir; veri bankası Almanya ile sınırlı kalmamış, asmanın morfolojisi, fizyolojisi, biyokimyası, toprak bilimi, genetik ve asma ıslahı, asma hastalık ve zararlılarıyla mücadele, bağcılık ve şarapçılık ekonomisi, şarap teknolojisi ve şarap mikrobiyolojisi konularında dünyanın birçok yerinde yapılan çalışmalara ve yapılan yayınlara ulaşma imkanı sağlamaktadır. “Search by Keywords” bölümünde anahtar kelimeye göre tarama yapılabilmektedir. Anahtar kelime ile aradığını bulamayanlar, “Search by Authors” bölümünden yazar adına göre de arama yaptırılabilir. Yazar adı. çalışma özeti, yer aldığı yayın bilgileri gibi detaylı bir şekilde sonuçlar listelenmekledir. “Expert Form” bölümünde   ise gelişmiş literatür tarama seçenekleri sunulmaktadır. Veri bankalarına taranan yayınların hangi kaynaklardan alındığını merak edenler, yine bu bölüm altındaki “Serial: (List)” linkine girerek hangi yayınların tarandığını ve bu yayınlardan sisteme girilen yayın sayısını bulabilirler. “DaUıhasc Description” bölümünde veri bankasına veri sağlanan kaynaklar ve veribankası bilgileri yer almakladır.

Her yazının sonunda olduğu gibi. ülkemizde de benzerlerinin oluşması dileğiyle.. Ve “Bak, bir yıldız daha kurtuldu” diyebilmek adına… Sağlıkla ve bilgiyle kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Dergi adı: Türktarım Yılı:2004 Sayısı:155 Sayfa sayısı:71
Next post Net’te Tarım-Dergi adı: Türktarım Yılı:2002: Sayısı:144 Sayfa sayısı:70-71