Net’te Tarım-Dergi adı: Türktarım Yılı:2002: Sayısı:144 Sayfa sayısı:70-71

Dergi adı: Türktarım Yılı:2002: Sayısı:144 Sayfa sayısı:70-71

Net’te Tarım
AGRIS Web Sitesi 
http://www.fao.org/agris
Bu ayki köşemizde, yaptığımızdan faklı olarak Türkçe site tanıtımı yerine yabancı sitelerde küçük bir gezinti yapacağız ve AGRIS internet sitesini kullanarak yayın taraması yapacağız.
AGRIS ile ilgili detaylı bilgiler hem bu sayımızda hem de bundan önceki birçok sayıda verilmişti. Yine de basitçe değinecek olursak; AGRIS (International Information System for Agricultural Sciences and Technology- Uluslar arası Tarım Bilimleri ve Teknolojisi Bilgi Sistemi), FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı) tarafından 1974 yılında, tarım alanında, dünya çapında bilgi alışverişini kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuştur ve 1975 yılından itibaren de sistemli bir şekilde çalışmaktadır. AGRIS bugün, yaklaşık 3 milyon bibliyografik künye ihtiva eden bir veri tabanına sahiptir. Ulusal ve uluslararası düzeyde 199 merkez tarafından sisteme her ay yaklaşık 14.000 adet veri girişi yapılmaktadır. Yapılan bu bibliyografik tanımlamalar FAO AGRIS merkezinde işlenmekte, internet kullanıcılarına sunulmak üzere veritabanlarına aktarılmakta ve aynı zamanda CD ortamında kaydedilerek ulusal merkezlerde kullanılmak üzere Ulusal AGRIS Merkezleri’ne de gönderilmektedir. Yerel merkezlerde bu CD’lerden oldukça kolay yapılabilen makale taramaları, aynı kolaylıkla internet aracılığı ile, herhangi bir yerden, herhangi bir özel bağlantı, şifre, ücret vs. istenmeden, herhangi bir internet kullanıcısı tarafından yapılabilmektedir. Mesleğimizin tüm dallarında, özellikle araştırmacılar ve planlamacılar için büyük öneme sahip olan makale taramaları, aynı zamanda da hızlı erişilebilir ve anında ulaşılabilir olmalıdır. AGRIS internet sitesi işte tüm bu istekleri internet kullanıcısına sunmaktadır. Bugün hem AGRIS internet sitesini tanıtacağız, hem de özellikle yabancı dil seviyesi düşük olanlar için AGRIS’te adım adım makale tarayacağız.
AGRIS web sitesi İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça ve Çince olmak üzere 5 dilde hazırlanmış. http://www.fao.org/agris adresine girdiğimizde karşımıza çıkan panellerde AGRIS hakkında detaylı bilgilere ulaşılmaktadır. “AGRIS & CARIS the fact” linkinde özet bilgiler yer almakta, “AGRIS/CARIS Magazine” linkinde internet üzerinden yayınlanan AGRIS Magazinine ulaşılmakta, güncel bilgiler internet kullanıcılarına aktarılmaktadır. “AGRIS/CARIS Network” linkinde tüm ulusal ve uluslararası AGRIS ve CARIS merkezlerinin iletişim bilgilerine yer verilmekte ve bu merkezlerden yapılan veri girişleri de detaylı istatistikler şeklinde sunulmakta hatta o merkezden sisteme girilen tüm dokümanlara bile ulaşılmaktadır. “Information Profiles” başlığı altında sistemle ilgili detaylara yer verilmekte, “Documentation Tools” başlığı altında da kullanılan tüm dosya, program ve diğer yardımcı araçlar yer almaktadır. Ayrıca bu başlık altında uluslararası tarım sözlüğü AGROVOC’a da ulaşılabilmektedir.
AGRIS Web Sitesinde İnternet üzerinden Yayın Tarama
Sitede yayın taraması yapabilmek için http://www.fao.org/agris adresindeki “Databases” linkine tıklıyoruz. Karşımıza gelen menüde yine farklı dil seçenekleri bulunmaktadır. Yapacağımız tarama ise arşiv olarak 1975-95 yılları arasında ve güncel olarak da 1996 yılından bugüne kadarki sürede girilen datalarda tarama yapabileceğimiz şekilde iki kategoriye ayrılmaktadır. Burada “Simple Search” AGRIS veri tabanında yayın tarama ve sistemden yararlanma hakkında küçük örnekler vermektedir. “Advanced Search” başlığı altında gelişmiş ve detaylı aramalar yapılmaktadır. Makalenin orijinal başlığından, anahtar kelimelerine, yazarının adına kadar bir çok tanımlı bilgi anahtar kelime olarak girilmekte ve AGRIS veri tabanlarında detaylı arama yapılmaktadır. “Index Browse” ana arama penceresini, “The-saurus Search” linki de kelimeye göre aramaları içermektedir.
Bu menüden “Index Browse” linkine tıklıyoruz ve karşımıza çıkan kısımdan tarama yapılacak alanda, “Author (Yazar)”, “Title (Başlık)” , “Descriptors (Anahtar Kelimeler)” ve “Source (Kaynak)” seçeneklerinden birisine göre arama yapılabilmektedir. “Terms” kutucuğuna da aranan kelimeyi yazıyoruz ve “Search” butonuna basarak aramayı başlatıyoruz. Karşımıza, aradığımız kelimeye göre en fazla ilgisi olandan itibaren sıralanmış bir şekilde arama sonucu çıkmaktadır. Bundan sonra linkleri takip ederek, makalenin bibliyografik künyesine ulaşabiliriz. Genel anlam içeren kelimelerden ziyade, aradığımız konuyu temsil eden spesifik kelimeler (keyword-anahtar kelime) kullanıldığında aradığımız makaleye daha kısa sürede ulaşmak mümkün olacaktır. Çıkan pencerede makale başlığı, yazarları, yayın yılı, yayınlandığı yer, anahtar kelimeler, özet vs. gibi birçok bilgiye ulaşılmaktadır. Buradaki “Availability” yayının bulunduğu ve temin edilebileceği yer manasın-dadır. Bu iletişim adresi ile makalenin tamamına da ulaşılmaktadır.
internette, benzer amaçlı tarımsal içerikli birçok site bulunmaktadır. Bunlar da konu ve kapsam itibariyle değişik veri tabanlarına sahiptirler ve internet kullanıcıları bu veri tabanlarını verilen belli izinler doğrultusunda kullanabilmekte ve bilgiye ulaşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous post Dergi adı: Türktarım Yılı:2004: Sayısı:157 Sayfa sayısı:73
Next post grid satırlarına satır numarası vermek